Nemzetközi együttműködések erősítése: a ZSTIP részvétele az IASP 2025-ös bolzanói konferenciáján

A Zsámbéki Tudományos és Innovációs Park (ZSTIP) is részt vett az International Association of Science Parks and Areas of Innovation (IASP) európai divíziójának 2025-ös konferenciáján, amelyet május 7–9. között rendeztek meg az olaszországi Bolzanóban. Az eseménynek a NOI Techpark adott otthont. 

A konferencia központi témája „Hogyan teremtsünk helyi hatást európai jelentőséggel?” címmel a tudományos és technológiai parkok, valamint innovációs ökoszisztémák szerepét vizsgálta a régiók fejlesztésében, különös tekintettel az európai együttműködésekre, értékekre és prioritásokra.

A szakmai program négy fő tematikus terület köré szerveződött: zöld technológiák, élelmiszer és egészség, intelligens és fenntartható gyártás, valamint digitális technológiák. Az előadások és panelbeszélgetések során számos európai tudományos park és kutatóintézet mutatta be aktuális projektjeit, fejlesztési stratégiáit és az iparági kihívásokat. A zöld technológiák szekcióban részletesen ismertették az energiaátmenet helyi megvalósításának tapasztalatait és a megújuló energiaforrások alkalmazását különböző régiókban. Az élelmiszer és egészség témakörben fókuszba kerültek az élelmiszeripari innovációk, a precíziós egészségügy fejlődése és az ezekhez kapcsolódó kutatások. Az intelligens és fenntartható gyártás szekcióban a digitálisizáció és a fenntarthatóság integrációjára helyezték a hangsúlyt, míg a digitális technológiák blokk a legújabb technológiai fejlesztéseket és azok ipari alkalmazását tárgyalta.

A konferencia második napján került sor az interaktív workshopra, amelynek célja annak feltérképezése volt, hogy a tudományos és technológiai parkok miként képesek helyi szinten fenntartható, gazdasági és társadalmi hatást elérni, miközben bekapcsolódnak a közös európai innovációs térbe. A workshopot Vincent Mauroit, a NOI Techpark technológia-transzfer és innovációmenedzsment igazgatója vezette, a munkacsoportok által megfogalmazott javaslatokat pedig egy szakértői panel vitatta meg, amelynek tagjai között szerepelt Lena Miranda (IASP elnök, Linköping Science Park, Svédország), Jean-François Balducchi (Atlanpole, Franciaország), valamint Salvatore Majorana (Kilometro Rosso, Olaszország).

A program részeként lehetőség nyílt technológiai infrastruktúrák, kutatólaboratóriumok megtekintésére, illetve különböző szabadidős és kulturális programokon való részvételre is, amelyek elősegítették a kapcsolatépítést.

A konferencia hasznos nemzetközi tapasztalatcserét tett lehetővé, és hozzájárult ahhoz, hogy a Zsámbéki Tudományos és Innovációs Park a jövőben is aktívan kapcsolódjon az európai tudományos és innovációs hálózatokhoz, erősítve nemzetközi együttműködéseit és a helyi ökoszisztémára gyakorolt pozitív hatását.