Újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett a Zsámbéki Tudományos és Innovációs Park projektje a friss látványtervek bemutatásával, amelyek részletesen illusztrálják a jövőbeli innovációs központ arculatát és funkcionalitását. A Rudolf Kalman Óbudai Egyetemért Alapítvány, az Óbudai Egyetem és Zsámbék Város Önkormányzatának szoros együttműködésében megvalósuló beruházás elsődleges célja, hogy Magyarországon is megteremtse a kutatás-fejlesztés és az innováció találkozási pontját, ezzel erősítve a hazai és nemzetközi technológiai ökoszisztémát.
A projekt kivitelezése több ütemben zajlik majd, melynek első fázisában egy jellegzetes „S”-alakzatban elrendezett, négy épületrészből álló komplexum épül fel. Minden egyes épületrész egyedi, jól meghatározott funkciókkal rendelkezik, amelyek a Park sokrétű tevékenységeinek adnak otthont.
Az „A” épület a látogatói útvonalat kínálja, ahol egy modern fogadótér, tágas rendezvény- és kiállítóterek, valamint oktatási egységek és magas színvonalú vendéglátó szolgáltatások várják majd a látogatókat és a Park partnereit. Ez az épületrész lesz a központ „kapuja”, ahol a tudomány és az üzlet találkozik a szélesebb közönséggel.
A „B” épület az irodai környezet kialakítására koncentrál, így biztosítva a professzionális kutatási és fejlesztési háttérinfrastruktúrát a Parkban dolgozó szakemberek számára. Itt kerülnek elhelyezésre a menedzsment, adminisztráció és a projektekhez kapcsolódó irodai funkciók.
A „C” épület a speciális laborfunkciókat látja el. Itt kapnak helyet a különböző méretű laborok, valamint az úgynevezett tisztaterek, amelyek lehetővé teszik a precíz, ipari kutatás-fejlesztési munkát, különösen az egészségipar és az orvostechnológia területén.
Végül, a „D” épület a nagy helyigényű, darus mozgatást igénylő kutatási és fejlesztési projektekhez biztosít teret. Ez az épületrész ideális lesz olyan nagyméretű kísérletekhez és prototípusok gyártásához, amelyek speciális infrastruktúrát igényelnek.
A fejlesztés eredményeként egy közel 6100 négyzetméteres, korszerű épületegyüttes jön létre, amely a legmodernebb smart és energiatudatos elemeket tartalmazza majd.
A projekt építészeti és szakmai megvalósításáért a Vesztergom Ádám és Makrai Sándor vezette tervezőcsapat felel, akiket az Ybl Miklós Építéstudományi Kar Szimulációs design tanszéke is támogat szimulációs tervezéssel. A projekt szakmai vezetője Dr. habil. Eigner György, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának dékánja, az ügyvezetői feladatokat pedig Sebestyén Csaba látja el.
A Zsámbéki Tudományos és Innovációs Park ezzel a beruházással nem csupán egy ipari, hanem egy zöld és fenntartható jövőt építő központként jelenik meg – összekötve a múlt ipari örökségét a jövő technológiáival és a természeti környezet iránti elkötelezettséggel. A „barnamezőből innovációs zöldzóna” koncepció mentén Zsámbék ezzel a szemlélettel válik a hazai és nemzetközi tudományos és technológiai térképek új, kiemelkedő szereplőjévé.


